KONTAKT

    Dziś chcemy podzielić się z wami efektami pracy członków koła🛠, a konkretnie wynikami skonstruowanej przez członków koła turbiny wiatrowej.
 
   Jednym z pobocznych projektów realizowanych równolegle z RWP stał się ostatnio projekt turbiny wiatrowej na konkurs "PGE Turniej Maszyn Wiatrowych". Na naszej stronie na facebooku możecie zobaczyć film z testu wyżej wspomnianej turbiny, który został przeprowadzony w ramach eliminacji w ZSP1 w Końskich dnia 25.03.2022. Testy eliminacyjne poszły bardzo dobrze, w trzech konkurencjach osiągnęliśmy następujące wyniki:
-Moc 68W
-Obroty/min 674
-Moment 0.285nm
Co dało nam nastepujące miejsca:
 
- Pierwsze miejsce w kategorii bezdyfuzorowej
 
- Piąte miejsce w klasyfikacji generalnej
 
Jednak jeśli już tu jesteś to prawdopodobnie w celu bliższego poznania projektu, a nie czytania po raz kolejny o jego osiągnięciach. Zatem przechodząc do meritum.
 
Zgodnie z wymaganiami konkursowymi naszym zadaniem było skonstruowanie turbiny wiatrowej o maksymalnej średnicy 500mm, osadzenie jej na wale o średnicy 8mm na wysokości 300mm od spodu podstawy o maksymalnych wymiarach 200*20*400mm. Zespół został złożony z osób, które mają w kole największą wiedzę o aerodynamice i energetyce odnawialnej, w efekcie czego w zespole "KNT Space&Robotics" znaleźli się: Kacper Luchowski, Mateusz Milczarek oraz Kacper Dębiec, a opiekunem projektu został mgr. Włodzimierz Galicki. Następnie dokonano podziału obowiązków i tak:
- Kacper Dębiec - odpowiedzialny za konstrukcję podstawy i wieży montażowej.
- Mateusz Milczarek - odpowiedzialny za tarczę turbiny (model oraz testowe symulacje w programie)
- Kacper Luchowski - odpowiedzialny za tarczę turbiny (obliczenia aerodynamiczne konstrukcji oraz dobór materiałów i wykonanie)
 
   Efektem podziału obowiązków były bardzo szybkie postępy w pracy, w efekcie czego w ciągu tygodnia zakończyliśmy fazę projektową tarczy i kompletowanie materiałów do podstawy i wieży. W ciągu drugiego tygodnia wykonaliśmy próbne części tarczy i po testach wytrzymałościowych przeszliśmy do produkcji części finalnych, a podstawa wraz z wieżą były w trakcie malowania. Trzeci, a zarazem ostatni tydzień prac upłynął na wykańczaniu tarczy, złożeniu całości oraz testach pracy turbiny.
 
Tarcza turbiny została wykonana w technologii druku 3D z wykorzystaniem filamentu PLA wzmocnionego nanocząsteczkami włókna węglowego. Składała się ona z 10 odpowiednio wyprofilowanych i ustawionych pod wyliczonym kątem w stosunku do natarcia wiatru łopat osadzonych w uchwycie mocującym. 
Podstawa oraz wieża montażowa turbiny została wykonana z drewna świerkowego. Tarcza została osadzona na wale 8mm, który za pomocą łożysk 608z osadziliśmy w wieży montażowej.
Wykończenie w postaci malowania dodało uroku całej konstrukcji i zmiękczyło widok dla oka. Dodatkowo, (czego nie widać na tym zdjęciu) na podstawę zostało naklejone logo KNT Space&Robotics oraz logo szkoły, a także nazwa drużyny.
Całość prezentowała się tak:
 
Pomimo braku możliwości udziału w finale, jesteśmy zadowoleni z rezultatów i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.
 

PGE Turniej Maszyn Wiatrowych

08 kwietnia 2022
Sprawdź nas: