Sprawdź nas:

Robot Wspierający Produkcję

15 kwietnia 2022

   Założycieli Koła od początku prowadziła chęć rozwijania młodego pokolenia w zakresie nowych technologii. Chcieli stworzyć miejsce dla tych osób, które oczekują od życia więcej niż inni. Pragnęli pogłębić w nich fascynacje techniką i nauczyć ich wykorzystywania swojej wiedzy do pomagania ludziom. Pomysł narodził się wraz z pierwszym spotkaniem, kiedy Członkowie doszli do wniosku, że praca fizyczna nie za bardzo idzie w parze ze zdrowiem fizycznym. Jak zapewne większość z was wie, jesteśmy teraz świadkami globalnej automatyzacji, z każdym dniem coraz więcej maszyn zastępuje ludzi przy pracy fizycznej. Największym jednak problemem stojącym na drodze do pełnej automatyzacji jest specyfikacja pracy, w końcu nie każdy stoi na linii montażowej, gdzie wystarczy ramię przemysłowe. Często więc nie da się zastąpić człowieka linią produkcyjną, ponieważ przystosowanie zakładu do automatyzacji byłoby praktycznie niemożliwe. Są również zawody, gdzie praca nie skupia się nawet w jednej hali, ale jest wymagana ogromna mobilność od osoby wykonującej poszczególne czynności, wtedy nie ma mowy o automatyzacji. Chyba, że... jesteśmy w posiadaniu autonomicznego robota zdolnego do poruszania się w dowolnym terenie, oraz mogącego wykonywać dowolne czynności.

Robot Wspierający Produkcję

Pomysł, cel i założenia

   Pierwsza prototypowa noga doskonale sprawdziła się przy testach funkcyjnych i przeszła nasze najśmielsze oczekiwania podczas testów wytrzymałości. Postanowiliśmy jednak jeszcze bardziej poprawić konstrukcje samych nóg, a przy wsparciu finansowym zorganizowanym przez Panią Bogusławę Koziorowską Jurkevich mogliśmy znacznie zredukować koszty wykonania wszystkich części poprzez zakup własnej drukarki 3D. Następstwem tego zakupu są wytrzymałe części wykonane z myślą o jak najlepszych rezultatach, bez kolejnego cięcia kosztów. Efektem kilku tygodni pracy jest pierwsza wersja pełnego prototypu RWP, który pomimo roboczego wyglądu pozwala nam już teraz testować funkcje odpowiadające za jego poruszanie się.                W najbliższym czasie planujemy wymianę części wspólnej na zabudowaną oraz znacznie bardziej pojemną, co jest związane z rozwijaniem systemów jakie później mają znaleźć się w pełnej wersji RWP. Aktualnie prototyp przechodzi przez szereg testów sprawdzających jego realne funkcjonowanie w terenie, cały czas jednak czekamy na ostatnie części do układu ruchu w postaci antypoślizgowych amortyzatorów kroku. W związku z powyższym kolejna część opisująca pracę nad projektem poświęcona fazie testowej prototypu pojawi się dopiero w momencie kiedy konstrukcja będzie już docelowym wyglądem oraz zostanie w pełni przetestowana. 

Poprawki oraz prototyp końcowy

   Zanim pojawił się pierwszy prototyp, Członkowie koła przystąpili do analizy problemów jakie można napotkać podczas realizacji celów. Pierwszym rzucającym sią w oczy problemem był system poruszania się. Jednym z głównych założeń było przystosowanie do poruszania się w każdym terenie, niezależnie od tego czy to płaskie powierzchnie hali produkcyjnej, las, czy wysokie wieżowce bez windy. W związku z tym postanowiono na trzy odmienne systemy poruszania się: kołowy, gąsienicowy oraz krokowy. Ze względu na fakt, że system kołowy i gąsienicowy są dość proste w budowie postanowiono, że pierwszy pełny prototyp testowy robota zostanie osadzony na czterech kończynach. Aby więc sprawdzić pomysł na kształt i funkcje kończyny, został zaprojektowany model prototypowy, który miał sprawdzić wytrzymałość materiału na naprężenia oraz przejść testy siłowe. Tak jak możecie zauważyć na zdjęciu obok, pierwszy prototyp nie był zbyt duży i zbyt masywny. Wiązało się to głównie z redukcją kosztów, mniejsze i tańsze w wykonaniu elementy były wystarczająco wytrzymałe aby przejść testy funkcyjne oraz podstawowe testy wytrzymałości materiału na naprężenia.

  Pierwsza prototypowa noga doskonale sprawdziła się przy testach funkcyjnych i przeszła nasze najśmielsze oczekiwania podczas testów wytrzymałości. Postanowiliśmy jednak jeszcze bardziej poprawić konstrukcje samych nóg, a przy wsparciu finansowym zorganizowanym przez Panią Bogusławę Koziorowską Jurkevich mogliśmy znacznie zredukować koszty wykonania wszystkich części poprzez zakup własnej drukarki 3D. Następstwem tego zakupu są wytrzymałe części wykonane z myślą o jak najlepszych rezultatach, bez kolejnego cięcia kosztów. Efektem kilku tygodni pracy jest pierwsza wersja pełnego prototypu RWP, który pomimo roboczego wyglądu pozwala nam już teraz testować funkcje odpowiadające za jego poruszanie się. W najbliższym czasie planujemy wymianę części wspólnej na zabudowaną oraz znacznie bardziej pojemną, co jest związane z rozwijaniem systemów jakie później mają znaleźć się w pełnej wersji RWP. Aktualnie prototyp przechodzi przez szereg testów sprawdzających jego realne funkcjonowanie w terenie, cały czas jednak czekamy na ostatnie części do układu ruchu w postaci antypoślizgowych amortyzatorów kroku. W związku z powyższym kolejna część opisująca pracę nad projektem poświęcona fazie testowej prototypu pojawi się dopiero w momencie kiedy konstrukcja będzie już docelowym wyglądem oraz zostanie w pełni przetestowana. 

Analiza wstępna i pierwszy prototyp

Poprawki oraz prototyp końcowy

Głównym celem jest stworzenie wielofunkcyjnej podstawy, która będzie mogła być potem przystosowana do pracy zgodnie z jej specyfiką. Chcemy aby roboty mogły się poruszać w każdym terenie i w każdych warunkach pogodowych.

Stabilna podstawa, którą można przystosować do każdych warunków pracy

Czasem nie wystarczy pojedynczy robot i potrzebna jest będzie cała grupa, w takim wypadku w trosce o portfele przedsiębiorców chcemy zminimalizować koszty poprzez umieszczenie większości narzędzi niezbędnych do orientacji czy oceny środowiska umieścić w jednostce głównej, która będzie zarządzać jednostkami roboczymi

Możliwość skoordynowanej pracy grupowej poszczególnych jednostek

Ważną cecha którą posiada człowiek jest praktycznie nieograniczona pamięć i zdolność postrzegania świata. Naszym celem jest również to aby podobne funkcje posiadały roboty, czyli orientacja w terenie za pomocą czujników oraz ocena warunków środowiskowych zezwalająca lub nie na wykonanie danej czynności.

Własna orientacja w terenie i ocena środowiska pracy

W trosce zaś o wygodę tej konkretnej automatyzacji chcemy aby każdy robot lub grupa mogły być zarówno nieprzerwanie kontrolowane przez człowieka jak i również w pełni zarządzane przez jednostkę główną, która raz zaprogramowana potrafiłaby sama zarządzać wykonywanymi działaniami.

Możliwość zdalnego zarządzania lub pełna autonomia

Strona Główna

Projekty